top of page
Writer's pictureMamina spavalica

Bela buka

Updated: Oct 23

Većina ljudi koristi izraz “bela buka” da opiše svaki konzistentan zvuk koji služi za opuštanje ili spavanje. U ovom tekstu mi mislimo na zvuk bele buke koji puštate bebi tokom procesa uspavljivanja (sa aparata/zvučne mašine ili telefona).


Zašto savetujemo korišćenje bele buke i na koji način?

  • Podseća na zvuk koji je beba slušala u stomaku i koji može da je umiri i dovede do prestanka plakanja (pa i da je uspava);

  • Ako koristite belu buku kao deo rutine uspavljivanja, koristite je za svaki odlazak na spavanje - za sve dremke i tokom cele noći. Za dremke u pokretu, možete da razmotrite korišćenje prenosivog aparata za puštanje bele buke;

  • Muzika/uspavanke ili bela buka? Prednost dajemo beloj buci, jer ona ima konzistentan i umirujuć zvuk, za razliku od bilo koje druge muzike kod koje postoje razlike u tonalitetu koje bebu mogu da uznemire i probude;

  • Bela buka ne treba da se gasi nakon što beba zaspi. Treba da ostane upaljena sve vreme dok beba spava.



Zašto je mi volimo?

  • Umiruje uznemirenu bebu,

  • Olakšava uspavljivanje,

  • Pomaže bebi da spava duže.


Nakon 9 meseci koje je beba provela u stomaku, gde je prilično bučno, i ne čudi što joj po dolasku na svet zvuci poput bele buke prijaju (da ne kažemo "podsećaju na dom"). 

Zvuk bele buke pomaže da se beba brže uspava i da duže spava, blokirajući sve spoljašnje zvukove koji je potencijalno mogu probuditi ranije (zvuk starijeg deteta kod kuće, radove u okruženju i sl.).


Na koji način bela buka pomaže bebi da zaspi?


Korišćenje bele buke bebi jednostavno godi. 

Za male bebe, pogotovo tek rođene, tišina može da bude neugodna. Na nju nisu navikli, jer je u stomaku bilo sve, samo ne mirno i tiho. Pomislite samo na otkucaje srca, strujanje krvi kroz placentu… Zvuk bele buke imitira zvuk iz maminog stomaka i čini da se beba oseća ugodno, bezbedno i sigurno.


Upotreba bele buke neutrališe sve druge potencijalne zvukove koji mogu ometati bebin san. 

Buka iz okruženja (automobili, zvuk telefona, kosilice i sl.) jedan je od glavnih uzroka poremećaja spavanja kod dece. Bela buka može da zamaskira te zvukove iz životne sredine i olakša bebama da utonu u san i spavaju duže.


Ne morate koristiti isključivo belu buku. Postoje i ružičasta buka, braon buka… To su sve konzistentni zvuci koji se mogu koristiti za opuštanje. Bela buka podrazumeva zvukove različitih frekvencija kombinovanih podjednako. Ružičasti šum malo prigušuje visoke frekvencije, dok ih braon šum prigušuje još više pa dobijate mnogo dublji zvuk. Važno je samo da pronađete koja boja buke vam se sviđa i nju koristite - uz bebino odobrenje. :)


Neka od najčešćih pitanja koja vas brinu kada je tema bele buke u pitanju, a i naši odgovori na ista, su u nastavku?

  • Koji nivo zvuka je bezbedan? Preporuka je da jačina zvuka ne prelazi 55-60 dB (jačinu zvuka možete proveriti putem aplikacije na telefonu - nivo izmerite u bebinom krevecu). Opipljivo, to bi bila jačina zvuka tuša. Dovoljno glasna da neutrališe zvukove koji bi bebu potencijalno probudili, a opet na dovoljno niskom nivou da ne oštećuje uši naših mališana. Ukoliko je jačina zvuka niža od 50 dB, ona ne utiče pozitivno na kvalitet bebinog spavanja.


    Dodatni trik: ako je bela buka uključena i vi ste pored bebinog kreveca i ne morate da povisujete ton da biste vodili razgovor sa osobom koja je udaljena od vas jedan metar - uspeli ste. Jačina zvuka bele buke je bezbedna. PS. za blizance zvučnu mašinu stavite između njihovih krevetića.


    Bonus savet: Ako beba postane nervozna prilikom uspavljivanja, još malo pojačajte zvuk. Može je umiriti. Kada zaspi, sačekajte 10-ak minuta, pa možete smanjiti zvuk na standardnu jačinu zvuka koju inače koristite.


  • Da li je potrebno i kada bebu odvikavati od korišćenja bele buke? Preporuka je da belu buku ne uklanjate iz upotrebe pre drugog rođendana, a naš je savet da je koristite što duže (slobodno, bez ograničenja).

    Ali ako ste doneli odluku da više ne želite da je koristite, pred vama su dve opcije.


    Opcija 1:

    Postepeno odvikavanje. Smanjujte jačinu zvuka nekoliko noći uzastopno, sve dok ne bude toliko tiha da je više i ne čujete.


    Opcija 2:

    Brzo ukidanje preko noći. Jednostavno ste doneli odluku da je ukidate odmah. Pokušajte i vidite kako će beba taj pristup da prihvati. Ukoliko noć bude izazovna, u redu je da pokušate sa opcijom 1.


  • Da li bela buka može da dovede do oštećenja sluha?

    Izlaganje glasnoj muzici tokom dužeg vremenskog perioda može da dovede do gubitka sluha, što posledično može da se odrazi i na razvoj govora. Ovo je sve veća zabrinutost generalno u svetu, ali se odnosi pre svega na povećanje buke u okolini i korišćenje aparata za slušanje pre svega glasne muzike, slušalica.

    Međutim, nema dokaza da zvučne mašine za belu buku, kada se koriste na propisan način (50-60dB), dovodi do gubitka sluha. Američka pedijatrijska akademija daje smernice za bezbedno korišćenje bele buke/zvučne mašine:

  • Isključite belu buku tokom ww-a

  • Neka bude udaljena oko 3m od mesta gde beba spava

  • Koristiti najnižu efektivnu jačinu zvuka (50-60dB)


  • Da li bela buka može da dovede do kašnjenja u govoru?

    Kada je dete izloženo glasnoj muzici tokom dana (tv, buka iz okruženja i sl.), to može da utiče na njihovo sporije učenje govora i jezika iz prostog razloga jer nemaju priliku da pravilno čuju jezik odraslih tokom dana i usvajaju ga. Da bismo taj „problem“ sa belom bukom sprečili – ona se koristi samo za spavanje ne bezbednoj jačini i isključuje se tokom ww-a.


    O čemu treba da vodite računa kada birate aparat za puštanje bele buke?

  • Neprekidan zvuk. Potražite aparat bez tajmera. Najbolje je da se zvuk ne gasi dok beba spava (prestanak bele buke može uticati da se beba probudi).

  • Potražite aparat sa belom, ružičastom ili braon bukom (zvukovi talasa i kiše ne odgovaraju svim bebama).

  • Bez svetla. Potražite aparat bez svetla ili sa svetlom koje se može ugasiti.

  • Dodatne funkcije koje vam mogu biti od koristi su noćno svetlo (idealno crvene boje) ili alarm za buđenje.


Čitamo veliki broj dostupnih izvora na temu bele buke, pomno pratimo istraživanja i rezultate i verujte nam prve bismo vam rekle da je bela buka štetna za upotrebu - kada bi to zaista bila istina (dokazana). Stoga, zaključak je jednoglasan: Kada se koristi na ispravan način - bela buka je bezbedna za korišćenje i pozitivno se odražava na uspavijivanje beba i todlera.

4 views0 comments

Recent Posts

See All

VAŽNO

Comments


bottom of page