Kada je vreme za izbacivanje dremke? Koliko dremki beba treba da ima u danu? Kako da znam da beba nije ili jeste spremna za prelazak na manji broj dremki? Ukoliko vas muče ova i slična pitanja na ovu temu, verujemo da vam ovaj tekst može pomoći i pružiti odgovor na većinu tih pitanja…
Najčešći periodi kada se može očekivati smanjenje broja dremki koje beba ima preko dana:
4 - 5 meseci tada beba prelazi sa 4 na 3 dremke;
7- 8 meseci je najčešći period kada se može očekivati prelazak sa 3 na 2 dremke;
12 - 17 meseci prelazak sa 2 na 1 dremku;
Beba je na jednoj dremci najčešće do negde 4. godine iako je period tokom kog se može očekivati izbacivanje spavanja preko dana od 2,5. do 5. godine.
Kako da znate da je beba spremna za promenu i smanjivanje broja dremki? Koji su to najčešći znaci koji ukazuju na to da je beba spremna na to?
Gore pomenuti uzrast je prva stvar od koje polazimo. Razlog za to je taj što beba u određenom uzrastu ima određene potrebe za dnevnim snom, kao i mogućnosti za tolerisanje određenog wake windows-a. S tim u vezi, za uspešnu tranziciju u broju dremki, jako je važno da se bebi prati preporučeni WW.
Ukoliko je poslednja dremka u toku dana jako blizu priprema i vremenu odlaska na noćno spavanje ili vam se čini da nemate dovoljno vremena za dremku zbog toga što je noćno spavanje blizu, vrlo verovatno je potrebno da se počne sa tranzicijom u broju dremki. Ovo ćete najpre prepoznati tako što se može desiti da nakon hranjenja, kupanja, oblačenja pidžame, pričanja priča itd. (rutine pred noćno spavanje), vaša beba jednostavno neće da spava i leži u krevecu budna. To zapravo govori da je njoj potrebno da bude duže budna. Ali to je kratkoročno rešenje, a vama (a ni bebi) svakako ne ide u prilog da umesto u 20h, beba ode na spavanje u 22h. Beba će morati uskoro da izbaci tu poslednju dremku kako bi se vratila na ritam uspavljivanja izmedju 19-20h i vremenski da bude dovoljno budna da bi se stvorio potreban pritisak na san i da brzo zaspi.
Kada beba odjednom više ne pokazuje da je umorna pred dremku i nastaju problemi prilikom uspavijivanja znak je da treba da se poveća WW i na taj način prirodno dođe do izbacivanja poslednje dremke.
Ako vam je rano buđenje ujutru postalo pravilo, ne izuzetak - preispitajte kako vam izgleda dan. Vaša beba odjednom ustaje u 5h i spremna je za igranje? To neretko može da bude jedan od signala da je beba spremna za izbacivanje jedne dremke. Ovo rano buđenje može da se desi i ukoliko beba koja je starija od 4 meseca spava duže od 2h po jednoj dremci (a za bebe mlađe od 4 meseca ta granica je 2,5h po dremci). Kako beba raste, potrebe sa spavanjem su manje. Previše dnevnog spavanja moze da utiče na kraće spavanje tokom noći, iz prostog razloga jer je beba svoje potrebe za snom vec zadovoljila preko dana.
Jedan od najčešćih problema, a koji često govore u prilog tome da treba da se smanji broj dremki i poveća pritisak na san su i kratke dremke. Pod kratkim dremkama smatramo sve dremke koje traju do 45 min. Ukoliko beba odjednom ima sve dremke do maksimalno 45 min, a do nedavno je umela da spava i po 2h po dremci to je znak da prvo treba korigovati WW. Kada je WW, pojačava se pritisak na san, pa će i sama dremka duže trajati.
Kada otkrijemo kada i u kojim situacijama treba da izbacimo jednu dremku preko dana, nameće se pitanje kako to da izvedete.
U nastavku 6 konkretnih koraka koje treba preduzeti:
"Gurajte" bebu da ostane samo malo duže budna u odnosu na WW koji sada pratite. Počnite sa povećanjem u rasponu 5 do 15 min, zavisi od procene bebe i njene mogućnosti da izdrži. Vi kao roditelji to najbolje možete da procenite. To će zapravo značiti da za toliko povećavate wake windows.
Kada počnete da primećujete znakove umora, a nije još kraj WW - menjajte bebi aktivnost!! Sada je pažnja usmerena na vas i vašu kreativnost kako da beba ostane još malo budnija (zapamtite - cili nije da beba postane preumorna, već samo malo da produžimo wake windows).
Neke od ideja koje možete uvek i u svakom uzrastu da praktikujete su:
izađite sa bebom napolje,
brojite puževe/pričice/automobile na putu,
idite do dobro poznatog mravinjaka i hranite mrave,
odvucite bebi pažnju igrackom koju dugo nije videla,
perite ruke i igrate se sa vodom,
pustite muziku i igrajte,
glupirajte se, pravite smešne face, pričajte tonalitetom koji je bebi interesantan…
Bitno je da bebin mozak primi poruku: “hajde da budem budna još samo malo, jer mi je ovo zabavno.”
Neka beba bude izložena dnevnoj svetlosti dok je budna. Svetlo stimuliše bebin mozak i daje signale da bude oprezna. Ukoliko je moguće - najbolja opcija je da izađete napolje. Bebe izložene prirodnoj sunčevoj svetlosti dok su budne pretenduju da budu dobri spavači.
Kada je vreme za spavanje - gasite svetla, treba vam mrak! Mrkli mrak! Mrak je jasan znak da je vreme za spavanje. Ugasite sva svetla u bebinoj sobi (sobu zamračite) pred svako spavanje i tokom dana i tokom noći. Znaćete da je dovoljan mrak ukoliko ne vidite prst pred okom! I ne brinite da će beba zameniti dan za noć, neće jer imate ww koje pratite tokom dana i izlazite iz prostorije gde se spava. Sa druge strane, kada je mrak, to pomaže bebi da se smiri nervni sistem, da se telo opusti, proizvodi se melatonin, hormon spavanja i poboljšava se sveukupno spavanje.
Ne zaboravite da budete maksimalno fleksibilni tokom dana. Izbacivanje jedne dremke će u početku vrlo verovatno uticati na idealan raspored jutarnjeg buđenja i odlaska uveče na spavanje koji ste jedva uspeli da uvedete. Odjednom beba odlazi na spavanje u 19h umesto dotadašnjih 20h na primer, ili možda ne može ni da izdrži do 19h, pa često zaspi i ranije.
To je potpuno normalno kada je u toku tranzicija sa npr. 3 na 2 dremke u toku dana... Kada se novi broj dremki ustali i postane deo svakodnevne rutine, tako će i odlazak na noćno spavanje ponovo postati predvidiv.
Uvek budite dosledni i držite se istih rutina pred svako spavanje! I tokom dana i tokom noći! Ta konzistentnost u sprovođenju istih rutina daje vašoj bebi jasnu poruku da je vreme za spavanje. Beba ne zna da gleda na sat, ali zna koje aktivnosti prethode snu i na taj način ćete bebi olakšati turbulentan period kroz koji prolazi!
Tranzicija u broju dremki preko dana nije laka ni za bebu ni za roditelja, ali je neophodna radi unapređenja celokupnog spavanja jer beba raste i jako je važno da pratimo njen ritam.
Nadamo se da će vam ovi saveti i kratke instrukcije olakšati taj period, a podsećamo vas da smo nas dve uvek lako dostupne ovde putem sajta, kao i na Instagram profilu @mamina_spavalica.
Comments