Vaša beba je odjednom počela da ima kratke dremke i niste sigurni šta je pravi uzrok? Ili se suočavate sa situacijom da njena dremka nikada nije ni trajala duže od 30 minuta?
Znamo iz iskustva koliko nedovoljno spavanja tokom dana može da bude izazovno (da slobodno kažemo frustrirajuće) i za vas i za bebu (dakle, celu porodicu), tako da u nastavku dajemo konkretne savete za duži san i savladavanje izazova koje kratke dremke sa sobom donose! Kratka dremka je svaka dremka koja traje manje od 50 minuta (jednog ciklusa sna). Za sve vas čija beba ima dremke od samo 30 minuta - ovaj tekst je za vas!
Kratke dremke su zaista problem. One mogu biti uzrok češćih budjenja tokom noći, kao i ranog ustajanja (pre 6h) ujutru. I isto tako ta budjenja tokom noći i rana ustajanja mogu biti uzrok kratkih dremki.. Jedan frustrirajući začarani krug. Da li vam se često dešavaju situacije da ostanete "zaglavljeni" kod kuće i da odustanete od mnogih planova, jer vam je beba preumorna i čini vam se da je svakog trenutka spremna za sledeće dremku?
Kratke dremke znače da beba nema dubok san i ne dobija odmor koji joj je potreban. To znači da imamo nervoznu bebu tokom celog dana. A to nije baš najpoželjniji scenario, zar ne?
I najvažnije - dovode nas zaista do ludila i pitanja koje non stop sebi ponavljamo, a ono glasi: “gde ja to grešim?" (čitaj: “šta sam ja to zgrešila, pa sam ovo zaslužila u životu…?”).
Sledeća pitanja su ključna za razumevanje kratkih dremki i njihovo uklanjanje:
Da li je vaša beba mladja od 5 meseci starosti?
Dremke se prirodno produžavaju tek sa oko 5 meseci starosti. Normalno spavanje u prva četiri meseca bebinog života traje od 20-120min i to je potpuno razvojno prikladno. ALl možete već u ovom uzrastu da radite na njihovom produžavanju. Kako? Uzmite bebu u naručje, ljuljajte je, nosite, mazite, i ako možete da joj produžite dremku za dodatnih 10-15min na taj način, to i uradite! Dajte joj dudu, ukoliko joj je ispala... I ne brinite da će produžavanje dremke na ovaj način, stvoriti neke loše navike u budućnosti. Duže dremke ce doći!
Kakvo je okruženje u kojem beba spava i kakva je rutina uspavljivanja?
Pre svakog spavanja ponavljajte iste korake u rutini. Priprema za uspavljivanje ne mora da traje duze od 10-ak minuta. Npr. promenite pelenu, obucite bebi udobnu odeću/pidžamu, pročitajte knjigu, upalite belu buku, ugasite svetlo, mazite se.. Koracima u rutini najavite bebi da dolazi vreme za spavanje!
Da li je soba zamračena? U potpunosti?
Svetlost je stimulans za mozak vaše bebe i teže joj je da se umiri i da zaspi ponovo nakon budjenja i ostane u snu duži vremenski period, ukoliko ne obezbedite mrak u sobi u kojoj beba spava (toliki da prst pred sobom ne možete da vidite).
Da li je beba dovoljno umorna?
Tokom prva 3-4 meseca bebinog života pratite znakove pospanosti i odvedite bebu na spavanje na prvi jasan znak umora koji pokaže. Posle 4-og meseca trljanje očiju, zevanje, i sl. moramo da uravnotežimo sa wake windows-ima. Loš dnevni raspored spavanja je zaista najčešći uzrok kratkih dremki.
Ponekad je potrebno naterati bebu da ostane budna jos samo malo - zato neka vam wake windows preporučen za uzrast vaše bebe bude odrednica kojom treba da se vodite. I aktivno vežbajte sve nove veštine koje beba usvaja tokom ww-a. Stavlajte bebu što više na stomak i neka vežba, istražuje, igra se, izadjite napolje… Vežbanjem se stvaraju preduslovi za dovoljan pritisak na san koji dovodi do kvalitetne i duže dremke.
Bonus savet: premor kod bebe može da izazove kratke dremke. Pratite wake windows-e, jer ako su oni duži od raspona preporučenog za uzrast vaše bebe - pokušajte sledeći put da bebu stavite na spavanje malo ranije.
Commentaires