top of page
Writer's pictureMamina spavalica

Separaciona anksioznost

Updated: Oct 23

Separaciona anksioznost nas neretko dovodi do stadijuma da se zapitamo "Šta ja to radim pogrešno?".


Perod izražene separacione anksioznosti je toliko izazovan period detetovog života, koji se reflektuje u njegovom/njenom potpunom očaju svaki put kada mama nije tu. Javlja se obično izmedju 8-og i 10-og meseca (kod nekih beba može biti primetna čak i od 6-og). Šta stoji iza ovog koncepta?  Kognitivna prekretnica u razvoju: deca shvataju da kada im nešto/neko više nije u vidokrugu, ta osoba/stvar zapravo i dalje postoji. 



Šta stoji iza ovog koncepta? 

Kognitivna prekretnica u razvoju: deca shvataju da kada im nešto/neko više nije u vidokrugu, ta osoba/stvar zapravo i dalje postoji. 


Na slikovitom primeru to izgleda ovako:

"Mama, moja omiljena osoba na celom svetu, nije ovde. Da li to znači da se ona neće vratiti?" I tog trenutka kreće panika.

Kada prolaze kroz separacionu anksioznost, deca razmišljaju:

"Mama nije tu."

"To znači da je mama na nekom drugom mestu."

"Želim da budem sa mamom. Sada i odmah."

"U suprotnom, ulazim u stanje potpunog

očaja."


Separaciona anksioznost i ovakva reakcija dece koja je prati, je normalna. To je prirodan deo razvoja u životu jedne bebe. Ona je znak da vaše dete uči i da ima jaku povezanost sa Vama.

Pa to je predivno, zar ne?

Medjutim, ona sa druge strane kod nas mama često doprinosi da se osećamo kao da nešto radimo pogrešno i budi u nama tzv. osećaj krivice ili griže savesti (“momguilt”). A takvom razmišljanju, svi zajedno treba da kažemo jedno veliko NE.

Ono što je jako važno da imate na umu jeste da je učenje o separacionoj anksioznost i ponovnom povezivanju sa bebom u njenom piku, zapravo jako važna prekretnica u njenom razvoju.


Kako da planirate svoj odlazak kada je separaciona anksioznost kod bebe izražena:

  • Neka vaša beba zna da je u redu da bude uznemirena (priznajte joj/mu njene emocije) kada joj odete iz vidokruga i uverite je da ćete se uvek vratiti.

  • Kada beba počne da pokazuje znake razumevanja da će neko vreme ostati sa nekim drugim, a da to nije ni mama ni tata, krenite polako. Nemojte odmah da isplanite odlazak na večeru ili u bioskop (da vam ta ista večera ili film ne dodju glave). Kratka šetnja, kupovina, odvajanje od bebe na pola sata, sat vremena je sasvim dovoljno za početak.

  • Ceo proces počnite sa osobom koja je bebi poznata i u koju je beba već mogla da stekne neko poverenje.


Cilj nam je kvalitetna separacija i bebina emocionalna samoodrživost na duže staze.

Prvi znaci separacione anksioznosti pojavljuju se kod beba uzrasta 6-9 meseci (beba tada postaje svesna da su ona i mama dva odvojena tela), dok njen vrhunac možemo da očekujemo izmedu 14-og i 18-og meseca.


U nastavku su naši saveti koje vam mogu pomoći da lakše prebrodite ovu izazovnu fazu:

  • Vežbajte separaciju: neka vaša beba ostane sa bakom/dekom/dadiljom na kratak vremenski period i nemojte se daleko udaljavati u početku, kao što smo već na početku teksta napomenule. Budite u pripravnosti, u slučaju da odvajanje ne krene kao što ste planirali. Dodatni savet za uzrast kada beba beba krene da puzi i istražuje svet oko sebe: igrajte se sakrivanja: “Gde si?”; “Ne vidim te.”; “Buuuuu!”

  • Separaciju "trenirajte" kada je beba odmorna (nakon dremki) i nahranjena (nakon obroka). Bebe su osetljivije i podložnije da pokazuju znakove separacione anksioznosti kada su umorne i gladne. Izbegnite to.

  • Kreirajte ritual za pozdravljanje prilikom odlaska: kratak ritual, ne iskradajte se krišom, beba treba da bude svesna da idete (kako bi naučila da se uvek i vraćate nakon odlaska). Poljubac, kratak zagrljaj ili mahanje. Ćao!

  • Prilikom odlaska idealno je da beba bude u sebi poznatom okruženju. Sve što je nepoznato - učinite poznatim! Kad god je to izvodljivo neka baka čuva bebu kod vas kući, a ako beba odlazi kod bake neka sa sobom ponese igračku koju voli ili omiljeno ćebence (od velike je koristi da poznate stvari budu uz nju).

  • Budite svesni svojih emocija. Ako ste vi mirni i bebi šaljete jasnu poruku da može da se oseća sigurno. U suprotnom, beba će osetiti vaš strah i nemir i tada zajedno ulazite u stanje velike nesigurnosti i očaja.

  • Ne odustajte! Uverite svoje dete da će mu/joj biti lepo, da je na sigurnom i da može da se oseća bezbedno. Postavljanje granica pomaže da se separaciona anksioznost lakše savlada


Dodatna napomena: Znamo da je u periodu izražene separacione anksioznosti veoma teško ostaviti dete u vrtiću, kada on/ona jasno pokazuju da danas ne žele tamo da ostanu. Ali zapamtite: vaš govor tela je sve! “Ako se mama oseća dobro i ja se osećam dobro!” Napravite neki ritual za odlazak u vrtić - dobra ideja je izbor autića koji ćete taj dan da ponesete u vrtić i sakriti u ormariću/kutiji od patofni ili crtanje srca kao pozdrav na nekom sakrivenom, vama dvoma poznatom mestu.


Kada je separaciona anksioznost u pitanju, 4 pravila su ključna:

  1. Ne koristite separaciju da podržite samostalnost;

  2. Ne izlazite bez pozdrava kada odlazite;

  3. Period izražene separacione anksioznosti nije pogodan za velike promene - npr. prelazak deteta u njegovu/njenu sobu ili učenje veština samostalnog uspavljivanja;

  4. U redu je da svim detetu o ovom periodu pružite veću podršku. Ne brinite, nećete na taj način stvoriti nikakve “loše navike”.


1 view0 comments

Recent Posts

See All

VAŽNO

Comments


bottom of page